Genel

Aikido Eğitim Felsefemiz

By 9 Ağustos 2018 No Comments

Öğrencilerimizin çabalarından maksimum değer elde etmelerini sağlamak için Dojo’nun sorumluluğunun olduğuna inanıyoruz. Eğer öğrencilerimiz hayatlarının önemli bir bölümünü Aikido’ya ithaf ediyorlarsa ve aikido sanatını öğrenmeye odaklanıyorlarsa, çabalarının karşılığını en iyi şekilde aldıklarından emin olmalıyız. Bunun yapmanın bizim görevimiz olduğuna inanıyoruz.

Başarılı Bir Eğitim Stratejisi

Hem öğrenciler hem de eğitmenler için grup sınıfında bir eğitim modeline girmek, çalışma sonrasında eve gitmek ve tekrarlamak kolaydır. Hareket uygulamasından hoşlanıyorsanız, bu eğitim için iyi bir yoldur. Ancak, 1000’den fazla öğrencinin gelişimini denetledikten sonra, grup sınıflarının gerekli olduğunu ancak kişinin gelişimini en üst düzeye çıkarmak için yeterli olmadığını gördük.

En çarpıcı şekilde ilerleyen uygulayıcılar, 3 boyutta inşa edilmiş bir eğitim stratejisine sahip olanlardır:

  1. Grup sınıfı katılımı
  2. Kişiselleştirilmiş bire-bir veya küçük grup çalışması
  3. Bağımsız eğitim

3. Grup Sınıfları

Bu eğitim formatının çok fazla açıklaması gerekmez. Grup sınıfları yeni teknikleri öğrenmek için mükemmel bir seçimdir, ama daha da önemlisi, bilinen teknikleri çeşitli vücut tiplerine uyarlamayı ve uygulamayı öğrenir. Bir genç kız, 230 lb vücut geliştirmeci, 6’4 ″ boyunda bir adam veya inanılmaz derecede esnek (veya sert) bir saldırganın nasıl çalıştığını keşfetme süreciyle uğraşmanın yerini tutamaz.

Grup sınıfları da dojo topluluğunu inşa eder, diğer öğrencilerimizin gelişimini desteklememize izin verir ve bize başkalarının başarılarını, mücadelelerini ve başarısızlıklarını gözlemleyerek öğrenmemizi sağlar.

2. Kişiselleştirilmiş Eğitim

Tecrübemizde, grup sınıflarının gerekli olduğunu ancak excel için yeterli olmadığını gördük, çünkü grup sınıfları, tanım olarak, bireye uyarlanamaz. Kişiselleştirilmiş eğitim, her öğrencinin hedeflerini, güçlü yanlarını ve zayıf yönlerini anlamaya çalışır ve daha sonra bireysel potansiyellerini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için eğitim faaliyetlerini hizalar.

Bu tür eğitimin etkinliğine dair net kanıtlar görmekle kalmıyor, üyelerimizi de araştırdık ve eğitmenler ve üst düzey öğrencilerle bireysel zaman ayırmanın en büyük öncelikleri olduğunu gördük.

Atakan Utku Aikido’da, bu tür bireyselleştirilmiş uygulamalar çeşitli formatlar alır. Çoğu öğrenci kyu testlerine hazırlanırken veya sınıftan sonra belirli bir tekniğin iyileştirilmesini istediğinde bir senpai (üst düzey öğrenci) ile bire bir eğitim alırlar.

Kullandığımız bireyselleştirilmiş eğitimin diğer türleri, eğitmenler, yoğun küçük grup programları ve eğitmen geliştirme programı ile kişisel eğitim oturumları içerir.

Bir eğitmen veya üst düzey bir öğrenci ile bireyselleştirilmiş eğitim, uygulayıcıların eksikliklere karşı durmalarına, yeteneklerini ve güçlü yönlerini kendi teknikleri boyunca kullanmalarına ve kendi vücut tiplerinden ve hatta kişiliklerinden en iyi şekilde yararlanmaları için hareketlerini ve taktiklerini nasıl kişiselleştireceklerini ve uyarlayabileceklerini anlamalarını sağlar.

3. Bağımsız Uygulama

Bağımsız uygulama birçok şekil alabilir. Bu eğitim türü kişiden kişiye değişir ve her birey için zaman içinde gelişecektir.

Gelişmemdeki bu aşamada, en iyi öğrendiğim yollardan biri, Tissie Sensei’den ukemi almak ve tekniğini hissetmem. Hareketlerinde dil aracılığıyla iletilmesi zor olan birçok incelik var. Onları dokunsal ve kinetik geribildirim yoluyla daha kolay toplayabilirim. Şimdi benim 40’larda, ukemi’yi güvenli ve etkin bir şekilde alabilmem için bir öncelik, bu yüzden benim ukemi’nin verimliliğini artırmamı sağlayan eğitim alıştırmalarına odaklanıyorum.

Sadece arka bacağın üzerinde dengeleme yaparken, ileri geri ve geri rulolarımı daha verimli hale getirmek için rafine etmekten ve diz çökme pozisyonundan diz çökme pozisyonuna geçerken çalışmamı göreceksiniz. hızla atılıyor.

Diğerleri için, bağımsız uygulama tamamen farklı olabilir. Bir kişi, seizada oturmak ve oturmuş teknikleri uygulamak için ayak bileği ve ayak esnekliğini artırmaya odaklanabilir. Bir diğeri alt optimal hareket modellerini yeniden programlamak için ayak işi tatbikatları yapmak gerekebilir.

Bağımsız eğitim her zaman doğada fiziksel olmak zorunda değildir. Bazıları diyet ve beslenmeye odaklanabilir ya da birden fazla saldırganla uğraşırken konumlandırma taktiklerini öğrenmek için randori videolarını izlemeye zaman harcayabilir. Şu anda bağımsız eğitimimin bir fiziksel olmayan unsuru, Aikido sanatının tarihi gelişimi hakkında daha fazla şey öğrenmek.

Leave a Reply