Aikido Hakkında Sorulan Sorular, Bilmeniz Gerekenler

01. Kimler aikido yapabilir?

Aikido çalışmalarına, genel olarak “spor” yapmalarına engel olacak bir fiziksel rahatsızlığı olmayan her yaştan bireyler katılabilir. Yaş, cinsiyet, kilo ve boy önemli kıstaslar değildir.

Yeni başlayan için birkaç derslik uyum çalışmasının ardından, yeni başlayanlarla daha tecrübeliler bir arada çalışmaya başlarlar. Eğitmen gerek gördüğü durumlarda yeni başlayanlar ile daha tecrübelileri ayırarak çalışma yaptırabilir. Genel itibariyle Aikido çalışmalarında bir kur sistemi yoktur. Tecrübeli aikidocular yeni başlayan aikidocuların gelişimine destek olmakla yükümlüdürler. Ders esnasında, her düzeyde katılımcı aynı teknikleri çalışır. Ancak, bu tekniklerin uygulaması gelişim düzeylerine ve tecrübeye göre farklı yapıda ve hızda gerçekleşir.

Çalışmalara düzenli katılım gösterebilecek ve başlangıç döneminde çalışmalara uyum sağlayan her katılımcı için Aikido çok zevkli ve keşiflerle dolu bir yolculuk vadetmektedir.


02. Çocuklar aikido yapabilir mi?

Altı yaşından itibaren çocuklar da aikido yapabilir. Çocuk Aikido’su, büyüklerden ayrı sınıflar halinde çalışılmaktadır.

Aikido özellikle çocuklarda denge, esneklik, koordinasyon, hareketlerini kontrol etme yeteneklerinin gelişmesini desteklemekte ve bunun yanında disiplin, özgüven ve sosyalleşme için de iyi bir araç olmaktadır.

Aikido’da müsabaka yoktur. Bu yönüyle Aikido, çocukların rekabet etmeden gelişimlerini sağlayabilecekleri; yenme yenilme kıskacından uzak bir ortamda arkadaşlarıyla paylaşarak yol alabilecekleri bir sportif çalışmadır.

Ayrıca çocuklar ihtiyaç duydukları anda kendilerini koruyabilecekleri teknikleri öğrenmelerinin yanı sıra; “özel alan”kavramını öğrenirler ve olası riskleri ve tehditleri algılama konusunda daha farkında bireyler olurlar.


03. Ders nasıl yapılıyor; ne kadar sürüyor?

Aikido çalışmalarımız bir saatlik seanslar halinde yapılmaktadır. Özel ısınma hareketlerinin ardından, eğitmenin gösterdiği teknikler iki kişinin karşılıklı çalışılması şeklinde olur.

Ders boyunca eşler her teknikte değişir. Böylece yeni başlayanlarla daha deneyimli katılımcıların birlikte çalışması sağlanır.


04. Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin yeteneği, derslere katılımındaki yoğunluk ve düzenlilik ve ders esnasında gösterdiği dikkat öğrenme sürecini hızlandıran unsurlardır. Derslere displinli bir şekilde devam eden “ortalama yetenekte” bir katılımcı yaklaşık 6 ay sonra temel teknik ve tavırları zorlanmadan çalışır hale gelir.

Bir yılın sonunda öğrenilen bu teknik ve pozisyonları daha akıcı bir şekilde uygulamaya başlar.

Aikido çalışmalarında öğrenilen teknikler farklı uygulamaları ve ayrıntıları ile birçok kez çalışılarak mükemmel hale getirilir. Hangi seviyede olunursa olsun her aikido çalışması hem teknik, hem de zihinsel anlamda yeni keşiflere açıktır.


05. Aikido günlük yaşamda kullanılabilir mi?

Aikido bir savaş sanatı olarak, günlük hayatta karşılaşabileceğimiz olumsuz durumlarda, kendimizi etkin bir şekilde korumamızı sağlar. Aikido’nun günlük yaşamda etkili olabilmesi, kişinin düzenli olarak yapacağı çalışmayla doğrudan ilgilidir. Tüm savaş sanatlarında olduğu gibi, Aikido’da da tekniklerin refleks haline gelmesi için düzenli çalışma ve çok tekrar gerekir.

Aikido görünen fiziksel uygulamalarının yanı sıra yaşam tarzı anlayışıyla da hayata bakışımızı gözden geçirmeye ve yenilemeye yardımcı olmaktadır.

Çalışmalar sınasında gelişmiş savaş sanatı disiplinini kazanırken kendimizle ve çevremizdeki diğer unsunlarla sevgi dolu, uyumlu ve çatışmasız bir yaşamın sırlarına da ulaşmış oluruz.