Genel

Aikido Özellikleri

By 26 Temmuz 2018 No Comments

Aikido, 1920’lerde Japon Dövüş Sanatlarında en yüksek ustalığa ulaşan bir usta olan Morihei Ueshiba (1883 ~ 1969) tarafından oluşturulan Japon Dövüş SanatıdırAikido, saldırganın hareketi ile harmanlanarak ve karşı tarafa karşı saldırmak yerine, saldırının gücünü yeniden yönlendirerek gerçekleştirilir. Aikido eğitiminin en temel amacı, bir adımın ya da becerinin mükemmelliği değil, doğa yasalarına göre kişinin karakterini ve içselliğini geliştirmektir.

Aikidonun Özellikleri

Aikido eğitimi, her bir becerinin yeterlilik düzeyine göre fiziksel ve zihinsel eğitimi teşvik etmeyi amaçlar ve herkesin pratik yapabilmesi için tekrar tekrar pratiklerden oluşur. Aikido eğitimi sadece sağlık için değil, aynı zamanda günlük yaşam için doğal olarak özgüven geliştirir. Dojo, insan gözünün anlayışını derinleştirmek, yaş, cinsiyet ve mesleğe bakmaksızın insanlarla tanışmak için ideal bir yerdir.

Dünya Çapında Aikido

Aikido’nun denizaşırı yayılmasından bu yana ortalama 60 yıl geçti. Bu süre zarfında 130 ülkede Aikido kuruldu. Aikido dünyanın her yerinde kök salmıştır çünkü zihni ve bedeni eğitmenin bir yolu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle Aikido’nun değeri ırk ve sınırın ötesine uzanmaktadır.

Yurtdışı tanıtım faaliyetlerinin bir sonucu olarak, 1976’da Uluslararası Aikido Federasyonu (IAF) kuruldu, Federasyon Genel Kurulu her dört yılda bir gerçekleştirildi. 1984’te Uluslararası Aikido Federasyonu, Uluslararası Spor Federasyonları Genel Birliği (GAISF) resmi üyesi oldu. Japonya Hükümeti Vakfı tarafından gönderilen uluslararası örgütler ve liderler tarafından gönüllü faaliyetler, Kıdemli Yurtdışı İşbirliği Gönüllüleri ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından verilen liderler de aktif hale geldi. Aikido, uluslararası olarak şimdi 21. yüzyılda yeni bir insanlık kültürü olarak tanımlanıyor.

Onurlandırılmış Gelenekler ve Yüksek İdealler

Aikido’nun temel hareketleri doğada daireseldir; çoğu saldırı doğrusaldır. Aikidoist, saldırgan bir çizgiyle yüzleşmek yerine agresif bir çizgiyle uyum sağlar ve saldırganları çaresiz bırakan dairesel bir harekete dönüştürür. Potansiyel olarak sakatlanan kilitleri veya yumrukları kullanmak yerine, Aikidoist saldırganları ciddi yaralanmalara yol açmadan nötralize etmek için çeşitli kolluklar, kol pimleri veya dengesiz atışlar uygulamak için eğitir. Aikido bir spor değildir. Rekabetçi turnuvalar içinde yer almaz. Aikidolar, başkalarını küçümsemeden kendilerini daha iyi eğitirler ve Aikido, zarar vermemek için uğraşırken, teknikler, yaralanma korkusu olmadan, en sonunda tam güçte uygulanabilir. Aikido, geleneksel Japon dövüş sanatlarının en yenisidir, en modern görünüme sahiptir ve yüksek ideallerinden gurur duymaktadır.

Aikido’da Eğitim

Aikido’da herkes antrenman yapabilir. Her yaştan insanın Aikido sanatını keşfetmekten keyif alacağını söyleyebiliriz.

Herhangi bir günde, dojo, birçok kültürden, yaşamın her kesimini temsil eden, 7 yaşından 70’e kadar, çok çeşitli öğrencilerle doludur. Hepsi, eğitimlerine, onlarca yıl boyunca eğitim almış olanlar arasında bile, Aikido’yu büyüleyici ve ödüllendirici yapan şeylerin bir parçası olan eğitimlerine farklı bir deneyim getiriyor.

Her herhangi bir sorunuz varsa çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz. Randevu almadan da Dojo’muza uğrayabilirsiniz. Tüm sınıflar herkese açıktır ve belirli ihtiyaçlarınızı, endişelerinizi veya ilgi alanlarınızı tartışmak için birileri sorularınızı cevaplamak için hazır bulunacaktır. Sizi Dojo’muzu görmeye davet ediyoruz!

Leave a Reply