Atakan Utku, İzmir doğumludur. İstanbul Üniversitesi’nde Tarih, Haliç Üniversitesi’nde İşletme eğitimi aldı. 2002 yılında başladığı Akademi İstanbul, İletişim ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü 2004’te tamamladı.

Profesyonel iş yaşamına eğitim ve danışmanlık sektöründe değişik kademelerde çalışarak başlayan Atakan Utku, iletişim ve halkla ilişkiler alanında da proje yöneticiliği ve proje danışmanlığı yaptı.

2000 yılında başladığı Aikido ile 2003 yılında profesyonel anlamda ilgilenmeye başlayan Utku, anlaşılabilir, dinamik, pedagojik ve uyumlu bir tarzla yapılan Aikido’nun dünyadaki en önemli temsilcilerinden Christian Tissier’nin (Aikikai 8.Dan Shihan) Aikido tarzını benimsedi.

Bu anlayışla 2003 yılında Ki-Musubi Aikido Platformu’nun kuruluşunda yer aldı. 2002 yılından itibaren her yıl yurt içinde ve yurt dışında düzenli eğitim ve seminerlere katılan Atakan Utku, Ki-Musubi’nin faaliyetleri kapsamında Türkiye’de düzenlenen uluslararası organizasyonlarda da görev aldı. 2008 yılında Ki-Musubi Aikido Platformu’nun “Genel Direktörlüğü” görevine geldi.

Siyah Kemer Dereceleri

Siyah Kemer 1. Dan (Shodan) : Fransa, Paris 2003

Siyah Kemer 2. Dan (Nidan) : Fransa, Nice 2006

Siyah Kemer 3. Dan (Sandan) : Fransa, Paris 2009

Siyah Kemer 4.Dan (Yondan) : Fransa, Paris 2012

Siyah Kemer 5. Dan (Godan) : Japonya, Tokyo 2020

Atakan Utku, Aikido eğitmenliğine 2003 yılında,  yetişkin ve çocuk gruplarına verdiği derslerle başladı. Dinamik ve pedagojik anlayışla yapılan Aikido’nun Türkiye’de tanınmasını hedefleyen Utku, İstanbul’un seçkin okullarında ve Ki-Musubi dojolarında öğrencileriyle yaptığı çalışmalarda bu yaklaşımını aktarmaya çalışmaktadır. Bu ortak anlayışı benimseyen başta Japonya, Fransa, Hollanda, Almanya ve İtalya’daki Aikido grupları ve eğitmenleriyle çeşitli periyotlarla bir araya gelen Utku, Polonya, Bulgaristan, Lübnan, Dubai ve Azerbaycan’daki aikido gruplarıyla da çalışmalar yürütmektedir.

Atakan Utku, Ki-Musubi Aikido Platformu Genel Direktörü ve Baş Eğitmeni olarak görev yapmakta ve aynı zamanda Christian Tissier’in (8.Dan Aikikai Shihan) Türkiye temsilciliği görevini yürütmektedir.

Bu kapsamda Ki-Musubi Aikido Platformu’na bağlı;

İstanbul Merkez Dojo’da

Kemerburgaz Dojo’da

Hisar Okulları’nda

FMV Işık Okulları’nda

Açı Okulları’nda

Merhaba Dünya Okulları‘nda

Ragıp Savaş Sanat Akademisi‘nde derslerine devam etmektedir.

Atakan Utku, kendisine bağlı olarak çalışan Ki-Musubi İzmir ve Mersin Dojoları’nda ve dönem dönem Fransa’nın başkenti Paris’te seminerler vermektedir. Ayrıca Aygaz, Turkcell, Allian, Tesa vb. Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarında seminerler ve özel eğitim programları uygulamaktadır.